Menu

Kiedy dług przechodzi do komornika i jakie ma on prawa wobec dłużnika?

Są osoby, które nic sobie z tego nie robią, że mają długi, żyją z dnia na dzień, a czasem biorą kolejne kredyty. Myślą, że nic im się nie stanie i firmy pożyczkowe nie będą w stanie wyegzekwować od nich swoich pieniędzy. Nawet przychodzące monity nie robią na nich wrażenia, ale zapominają, że sprawa może w końcu trafić do komornika.

Kiedy nasz dług trafi do komornika?

Ludzie czują się bezkarni, ponieważ długi nie trafiają tak szybko do komornika. Dzieje się to dopiero, gdy inne metody wyegzekwowania pieniędzy zawiodą. Oczywiście, jeśli zadbamy o to, żeby firma przedłużyła spłatę, nie będziemy nękani żadnymi monitami i możemy spać spokojnie. Jednak, gdy o to nie zadbamy, na początku dostaniemy monity. Następnie sprawa zostaje skierowana do firmy windykacyjnej, potem do sądu, a dopiero na końcu do komornika.

Jakie prawa ma komornik wobec dłużnika?

Stało się i sprawa trafiła do komornika. Jednak musimy wiedzieć, jakie mamy prawa w tej sytuacji. Komornik ma prawo do zajęcia majątku dłużnika w celu zapewnienia spłaty długu. Na poczet spłaty długu mogą zostać zajęte wypłata, mieszkanie, samochód i inne cenne przedmioty majątkowe. Komornik nie musi ustalać, czy rzeczy, z których korzysta dłużnik rzeczywiście należą do niego. Egzekucji nie podlegają przedmioty niezbędne do wykonywania pracy oraz sprzęt rehabilitacyjny. Odzyskanie wszystkich zajętych rzeczy może być bardzo trudne i czasochłonne, więc lepiej spłacać swoje długi.